- 4 września 2016
- Posted by: AndrzejGajewski
- Category: zarządzanie projektami
Zawsze chciałem umieć zwizualizować swoje myśli. Opowiedzieć obrazem w zwięzły i ciekawy sposób o swoich pomysłach. Przekazać ideę. Tym właśnie jest Myślenie Wizualne – Visual Thinking.
Szukałem różnych technik i narzędzi i zazdrościłem innym umiejętności rysunkowych, ba nawet malarskich. Jako małe zadośćuczynienie nauczyłem się wykorzystywania Mind Map w codziennej pracy. Korzystam z kolorów, cienkopisów, szalonych linii i różnego rodzaju strzałek. Notatka jest obrazkiem ale … Brakuje jej nadal symboli, ikon, cieni, itp.
I wtedy zjawił się Warsztat Entuzjasta Myślenia Wizualnego organizowany przez wrocławski oddział PMI. Zjawił się bo maila z zapowiedzią i zaproszeniem do szkolenie czytałem z otwartą buzią. Zapalony do tej przygody na maksa.
Już wcześniej obserwowałem kilka fanpag’ów na FB. Zaczynałem rozumieć z czym się tematyka wiąże. Powoli przygotowywałem się do nauki, gromadziłem “sprzęt” szukając odpowiednich narzędzi.
I stało się, udało mi się przejść przez warsztat. Myślenie Wizualne stało mi się bliższe, a na punkcie samej metody po prostu zwariowałem. Koszty są spore, bo oprócz poszukiwania odpowiedniej lektury, zakupu wielkiej ilości cienkopisów różnego rodzaju, ogromną ilość czasu poświęcam na przeglądanie inspiracji np. na Pinterest. Ale zabawa jest tego warta.
Poniżej zamieszczam filmik, skrót z Warsztatu Myślenia Wizualnego przygotowany przez jednego z uczestników. Przedstawia w skrótowej formie to co wydarzyło się podczas tych dwóch dni. Jeśli tylko będziesz mógł/mogła wybrać się na takie szkolenie, a tematyka jest Ci bliska, naprawdę gorąco polecam!
Myślenie Wizualne – visual thinking – co to tak naprawdę jest?
Myślenie Wizualne to powrót do źródeł. Czasów kiedy to większość myśli towarzyszących człowiekowi była utrwalana w formie obrazów. Znamy to z hieroglifów czy rysunków pozostawionych przez dawne ludy w jaskiniach. Nie jest to oczywiście powrót ludzkości do jaskini. Raczej jest to powrót do oddziaływania na podstawowy zmysł człowieka – wzrok. To tym kanałem dociera do nas najwięcej informacji. To dzięki wzrokowi i działaniu mózgu większość informacji, nawet tej pisanej, przekształcana jest w obraz.
Korzystając właśnie z tych elementów na bazie Myślenia Wizualnego możesz się nauczyć jak w prosty sposób budować obrazy. Wzbogacać w ten sposób swoje notatki po to by były łatwiej zapamiętywane, urozmaicić slajdy Power Point czy też używać je w Mind Map’ach. Techniki nadają się zarówno do wykorzystania na polu zawodowym jak i prywatnym np. tak jak ja to robię, we wspomaganiu uczenia własnych dzieci. Przy tym wszystkim jest to bardzo fajna zabawa i frajda dająca chwile relaksu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.