facylitator

ja jako facylitator

facylitator, warsztaty facylitowane

Zdarzyło mi się słyszeć, że facylitator to nie jest polskie słowo. Dla mnie to raczej sygnał, że słowo facylitator jest mało znane. Mało znane jest także czym i co facylitator robi, czym się zajmuje.

Na wstępie zatem kilka słów o profesji facylitatora.

Najogólniej, facylitator to osoba wspierająca zespoły w procesie grupowym. Facylitator wspiera pracę w grupie. Wspiera pracę grupową poprzez wykorzystanie wiedzy, umiejętności i doświadczeń wszystkich członków grupy. Bo każdy ma potencjał, ma coś w grupie do powiedzenia i wnosi do niej wartość. 

Facylitator zna także narzędzia, techniki, metody i struktury by prowadzić grupę przez meandry jej dynamiki, emocji i wywierania wpływu jej członków wzajemnie na siebie.

To dzięki facylitacji i facylitatorowi możliwe jest zapewnienie efektywnej współpracy, zadbanie o atmosferę w grupie jak i zadbanie o każdego członka grupy tak, by każdy miał w niej równe szanse niezależnie od struktur formalnych.

Facylitator wspomaga także proces podejmowania decyzji w Zespole, wspiera definiowanie planów, które zostaną zrealizowane po spotkaniu, warsztacie facylitowanym.

dlaczego facylitator?

W mojej karierze wielokrotnie zderzyłem się z sytuacją, gdy niezbędny był do rozwiązania “jakiś” problem. W projektach często pojawiają się problemy, wyzwania, które muszą być rozwiązane przez większą liczbę osób. Tak zrodziło się zainteresowanie facylitacją. Powstała myśl .. a może nauczyć się prowadzić warsztaty facylitowane?

No bo jak tu przeprowadzić skuteczny warsztat, który nie zmieni się we wzajemne “przepychanie się” jego uczestników. Będzie zaś produktywną pracą w zgodzie ze wszystkimi.

To wspaniałe doświadczenie i uczucie kiedy po warsztacie facylitowanym wszyscy wychodzą z sali z uśmiechem, bo wypracowali coś wartościowego co uda się wdrożyć w organizacji. W tym właśnie pomaga facylitator. Wykorzystuję wiedzę jaką zdobyłem jako Projekt ManagerProgram Manager czy Portfolio Manager. Prowadzę także szkolenia z zarządzania projektami, pracuję jako trener zarządzania projektami.

Jako facylitator prowadzę facylitację zespołów

wspieram w rozwiązywaniu problemów i wypracowaniu wartościowych rozwiązań do wdrożenia w organizacji

warsztaty facylitowane

projektuję i realizuję warsztaty facylitowane

wspieram zespoły

wspieram zespoły w wypracowaniu rozwiązań

materiały warsztatowe

przygotowuję materiały warsztatowe

notatki wizualne, sketchnotki

przygotowuję notatki wizualne, sketchnotki

Jak mogę Ci pomóc?

Skontaktuj się ze mną telefonicznie lub złóż zapytanie przez formularz online.