Uważność czyli 10 sposobów na zwiększenie Uważności

Uważność – 10 sposobów na zwiększenie Uważności

Inspiracją dla tego artykułu były dwie obserwacje. Pierwszą było doświadczenie z projektami jakie towarzyszy Projekt Managerom. Intensywna, dynamiczna praca w często zmieniających się warunkach wprowadzająca zmiany w środowisku biznesowym. Piękne pole do stresu i nerwowości.
Druga obserwacja była związana z innym obszarem mojego rozwoju – myślenie wizualne. Potrzebowałem ćwiczeń dla dalszego rozwoju sztuki sketchnoting’u.
I tak, korzystając z faktu, że wpadła mi w ręce książka “Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness” ALEXANDRA FREY, AUTUMN TOTTON postanowiłem popełnić notatkę graficzną – Uważność czyli 10 sposobów aby być bardziej Uważniejszym.

Uważność czyli 10 sposobów na zwiększenie Uważności
Uważność – moja graficzna notatka na bazie książki “Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness” ALEXANDRA FREY, AUTUMN TOTTON

Czym jest uważność?

Według definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts), mindfulness (uważność właśnie) “to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”.

Mindfulness to świadome kierowanie swojej uwagi na doświadczenia w danej chwili – tu i teraz (nie wybieganie w przyszłość, ani nie wracanie do przeszłości).

Człowiek doświadcza w danym momencie, wycisza emocje i odsuwa je na bok. Skupia się na doświadczeniu w danej chwili by mógł przyjmować i postrzegać docierające do niego informacje. Jasno, bez ładunku emocjonalnego, bez filtrowania.

Więcej o mindfullnes i uważności znajdziesz na stronach The Mind Institute (Science and Emotions are One).

Jak ćwiczyć uważność? Ćwicenia uważności można realizować na kilka sposobów. Autorzy książki proponują 10 podstawowych zasad, które możesz znaleźć na dołączonym zdjęciu. Książka jednak wzbogacona jest wieloma innymi ćwiczeniami, które pozwalają na pracę nad Uważnością w sposób systemowy i systematyczny. Każdy znajdzie zestaw odpowiedni dla siebie. Ćwiczenia mają pozwolić przywrócić czytelnikowi, praktykowi Mindfulness, koncentrować się na codzienności i jej doświadczaniu. Identyfikować elementy, zapalniki poszczególnych emocji, ich wyzwalaczy a w szczególności ich nazywania.

Po co Uważność Kierownikowi Projektu? Myślę, że umiejętność dbania o balans, emocje i komfort własnego życia w tym komfort pracy musi być jedną z podstawowych umiejętności. Umiejętności każdego Kierownika Projektu, umiejętności uzupełnianych przez wiedzę i narzędzia także te techniczne z innych obszarów.Dodaj komentarz